Projekt Leonardo da Vinci

Rekrutacja kandydatów na praktyki zawodowe w Niemczech czerwiec 2013.

Technik żywienia i gospodarstwa domowego i technik w zawodzie kucharz  w Zespole Szkół w Czudcu.

22.10.2013 r.
„Sztuka kulinarna na europejskim poziomie” w Centrum Kształcenia Praktycznego w Czudcu.

16 października 2013 roku w Centrum Kształcenia Praktycznego przy Zespole Szkół w Czudcu odbyły się warsztaty i pokaz kulinarny kuchni niemieckiej w ramach rozpowszechniania rezultatów projektu Leonardo da Vinci „Sztuka kulinarna na poziomie europejskim”.

W  warsztatach  uczestniczyło dwudziestu uczniów, którzy w czerwcu 2013 roku odbyli staż w niemieckich hotelach irestauracjach, gdzie pod kierunkiem specjalistów przygotowywali potrawy i napoje regionalnej kuchni, poznawali zasady obsługi imprez okolicznościowych itp.

Uczniowie zainspirowani nowymi wiadomościami i umiejętnościami zdobytymi podczas stażu opracowali książeczkę pod tytułem „Przepisy prosto z Turyngii”,  zawierającą   zbiór receptur, barwne fotografie potraw oraz słowniczek wyrazów branżowych. Swoją publikację wręczyli zaproszonym gościom, m.in. przedstawicielom Starostwa Powiatowego, księżom z Parafii Czudec, dyrektorom placówek oświatowych.

Uczestnicy projektu przy pomocy doświadczonego kucharza pana Krzysztofa Gintera oraz właścicieli firmy Bistro-Serwis z Rzeszowa panów Andrzeja Sznaudera i Marcina Dulińskiego,  przygotowali kilka potraw kuchni niemieckiej: sałatkę ziemniaczaną, roladki wieprzowe nadziewane frankfurterkami i szpinakiem, galaretki z golonki, roladę z boczku z białą kiełbasą, glazurowaną golonkę wieprzową na kapuście zasmażanej, gulasz wieprzowo – warzywny, ziemniaki pieczone z czosnkiem i rozmarynem, mus bawarski z galaretka truskawkowa.

Najprzyjemniejszą chwilą spotkania była degustacja sporządzonych przysmaków.

Na zakończenie młodzież przedstawiła prezentację multimedialną ukazującą w sposób ciekawy i obrazowy realizacją celów projektu Leonardo da Vinci „Sztuka kulinarna na poziomie europejskim”.

Zapraszamy do obejrzenia naszych poczynań w trakcie realizacji projektu Leonardo da Vinci – pobierz prezentację30.08.2013 r.
W upalny sierpniowy dzień  uczniowie Zespołu Szkół w Czudcu uczestniczyli w powiatowej imprezie rozpowszechniając rezultaty projektu Leonardo da Vinci.  Przyrządzali wspaniałą mrożona kawę po Niemiecku, którą serwowali z maślanymi ciasteczkami wcześniej upieczonymi z Niemieckich przepisów zdobytych na czerwcowych praktykach.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się orzeźwiające soki z naturalnych surowców – warzyw i owoców. Uczniowie dzielili się zdobyta wiedzą, umiejętnościami oraz przepisami potraw i napojów  wypróbowanych na praktykach w Niemczech.
Stoisko Zespołu Szkół  odwiedziło wiele zacnych  osób nawet  przez „żołądek trafiliśmy do serca” Europosła pana Tadeusz Cymańskiego…20.06.2013 r.
Od grudnia 2012 roku Zespół Szkół w Czudcu realizuje projekt Leonardo da Vinci „Sztuka kulinarna na poziomie europejskim”. Bierze w nim udział 20 uczniów, kształcących się w zawodach: kucharz oraz technik żywienia i gospodarstwa domowego.  Więcej…14.06.2013 r.
Wizyta monitorująca przebieg staży uczniów ZS w Czudcu odbywajacych się w Turyngii przez Starostów powiatu strzyżowskiego i Dyrektora Zespołu Szkół w Czudcu.

W dniach od 10.06 – 13.06.2013 roku Pan Starosta Powiatu Strzyżowskiego Robert Godek, Pan Wicestarosta Jan Stodolak i Pani Dyrektor Zespołu Szkół w Czudcu Marta Proksa odbyli wizytę monitorująca przebieg staży uczniów naszej szkoły w ramach projektu Leonardo da Vinci.

Celem monitoringu było odwiedzenie dziesięciu zakładów pracy (restauracji – hoteli), w których przebywa na stażach 20 uczniów z Czudca.

Podczas spotkań w zakładach praktyk odbyły się  rozmowy z opiekunami/menedżerami, sprawdzone były u wszystkich uczniów karty czasu pracy i dzienniczki praktyk oraz wystawione zostały oceny cząstkowe.
Wszyscy opiekunowie wyrazili bardzo pozytywne opinie o swoich podopiecznych, twierdząc że uczniowie bardzo szybko nawiązali kontakt z pracownikami zakładów przełamując barierę językową, są otwarci na nowe możliwości, nowy styl życia. Stażyści również byli bardzo zadowoleni z miejsc praktyk gdzie nabywali nowych bądź udoskonalali nabyte umiejętności  zawodowe.

W trakcie wizyty odbyło się spotkanie Polskiej delegacji z Panią Kornelią Beau – prezes zarządu firmy HAINICH Konserven GmbH. na temat: „Zgodna ze środowiskiem produkcja i dystrybucja regionalnych przetworów owocowo-warzywnych”.

Panowie Starostowie i Pani Dyrektor zapoznani zostali z historią i walorami turystycznymi Turyngii zwiedzając między innymi  zamek Eisenach – Wartburg.06.06.2013 r.
W dniu 2 czerwca 2013 roku o godzinie 21.30 grupa 20 uczniów biorąca udział w projekcie Leonardo da Vinci „Sztuka kulinarna na poziomie europejskim” wyjechała na czterotygodniowy staż do Niemiec.06.06.2013 r.
W miesiącach kwiecień –  maj 2013 roku w ramach projektu Leonardo da Vinci „Sztuka kulinarna na poziomie europejskim” grupa uczniów przygotowując się do wyjazdu na miesięczny staż do Turyngii wzięła  udział w następujących kursach: Więcej.16.05.2013 r.
W dniu 16 maja 2013 roku odbyło się spotkanie dyrekcji ZS w Czudcu p. Marty Proksy, Moniki Obrockiej i koordynatora szkolnego projektu LdV p. Magdaleny Farej z uczestnikami projektu LdV „Sztuka kulinarna na poziomie europejskim” i ich rodzicami. Celem spotkania było podpisanie umów o staż i przygotowanie młodzieży do wyjazdu na 4 tygodniowa praktykę do Niemiec.Harmonogram rekrutacji

do 09.11.2012 – test z języka niemieckiego zawodowego

do 21.11.2012 – złożenie karty informacyjnej

26.11.2012 – ogłoszenie wyników rekrutacji i wywieszenie listy uczniów zakwalifikowanych

Przygotowanie językowe.

W ramach projektu Leonardo da Vinci „Sztuka kulinarna na poziomie europejskim” grupa uczniów bierze udział w zajęciach z języka niemieckiego przygotowując się do wyjazdu na miesięczny staż do Turyngii w terminie 03.06.2013 do 30.06.2013 r.
Zajęcia prowadzi pani mgr Urszula Gurbisz i mgr Ewa Zandecka realizując tematy dotyczące życia codziennego oraz  problematyki branżowej.

Lista uczestników projektu Leonardo da Vinci
02.06.2013 r.– 01.07.2013 r.

L.p. Nazwisko i imię 
1.Rzepecka Julia
2.Pietrzyk Alicja
3.Górska Monika
4.Zimny Karolina
5.Fura Damian
6.Sanecki Marcin
7.Pietrucha Marcin
8.Budzyn Paweł
9.Ochał Aneta
10.Szetela Natalia
11.Marciniec Karolina
12.Ruszała Natalia
13.Banaś Daria
14.Kut Anna
15.Błaś Kamil
16.Kusztyb Łukasz
17.Szymon Salamon
18.Sztajmec Mateusz
19.Ochał Kamil
20.Gabor Mateusz