Bez kategorii

Grudniowa wycieczka uczniów naszej szkoły

10 grudnia duża grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce dydaktycznej dofinasowanej w ramach programu „Poznaj Polskę” przyznawanego przez Ministra Edukacji i Nauki. Znaczącym punktem wycieczki było zwiedzanie nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Przechodząc wzdłuż ceglanych baraków, młodzież poznała realia obozowe, od momentu przekroczenia bramy przez więźniów aż do śmierci. Na teranie obozu w Birkenau wejście do drewnianych baraków dało wgląd w trudne do wyobrażenia warunki, w jakich więźniom przyszło walczyć o przetrwanie. Widok ściany straceń skłaniał do wyciszenia wobec tragedii i cierpień niewinnych ofiar. Wtedy już nie tylko ogląda się budynki, fotografie, zebrane przedmioty, ale jest się świadkiem takiej krzywdy, która zobowiązuje do pamięci i ciągłego stawania po stronie dobra. Za poruszającą stertą walizek, okularów, butów i ściętych włosów jest jednak zawsze drugi człowiek, mający takie same potrzeby, lęki, pragnienia i prawa jak każdy z nas.

Zwiedzanie obozu Auschwitz-Birkenau to wyjątkowa lekcja historii, na którą warto spojrzeć szerzej. Należy pomyśleć, co stało u podstaw powstania faszyzmu, w jaki sposób stworzono falę nienawiści i przemocy oraz odnieść to do lat późniejszych i współczesności. Ten przekaz prawdy o Oświęcimiu, o nieludzkim traktowaniu drugiego człowieka potrzebny jest każdemu. Usłyszała go także nasza młodzież i z takim przesłaniem czujności wobec każdego przejawu zła i nienawiści opuściła to miejsce.

Kolejnym przystankiem w zwiedzaniu był Kraków, a w nim najstarsza siedziba Muzeum Narodowego w Sukiennicach, prezentująca najbardziej znane dzieła polskiej sztuki XIX wieku. Bezpośrednie oglądanie słynnych obrazów w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku daje wrażenie nieporównywalne z oglądaniem podręcznikowych fotografii czy internetowych zdjęć. Na dłużej zatrzymywały młodzież monumentalne obrazy Matejki, w tym „Hołd pruski” i „ Kościuszko pod Racławicami”. Kolekcje zebrane w czterech salach pozwoliły też na przegląd kierunków w sztuce od oświecenia, któremu patronuje Marcello Bacciarelli, poprzez romantyzm, realizm, polski impresjonizm aż po nurt symbolizmu z reprezentatywnym „Szałem uniesień” Władysława Podkowińskiego. Zabytkowy budynek w Sukiennicach, niezwykła kolekcja dzieł sztuki narodowej to w efekcie wielowymiarowa edukacja.

Na koniec wycieczki klimatyczny nastrój przedświąteczny na Krakowskim Rynku z widokiem na pięknie oświetlony Kościół Mariacki, z wysłuchaniem hejnału z wieży, spacer wzdłuż straganów kuszących bożonarodzeniowymi drobiazgami. Obowiązkowo przystanek pod Wawelem i sprawdzenie kondycji Smoka Wawelskiego. Zionął ogniem! A nasza młodzież radością i zadowoleniem ze wspólnie spędzonego czasu. Wycieczka szkolna to przecież nie tylko edukacja. Warto dbać o to, co łączy i sprawia, że dzielimy się życzliwością, by dobro rodziło się w sercach, nie tylko z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, ale każdego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *